Ta strona używa cookies. OK Szczegółowe informacje na ten temat znajdą Państwo w polityce prywatności

BIP Teatr Rozrywki

Czas wygenerowania treści 2024-10-07 21:58:06

Historia teatru

 

Początki Teatru Rozrywki sięgają roku 1976, kiedy to - na mocy porozumienia między Prezesem ds. Radia i Telewizji, ówczesnym Wojewodą Katowickim oraz dyrekcją Huty Kościuszko - powołano do życia Music-Hall, czyli teatr rewiowy. Na siedzibę wybrano piękny, choć niedostosowany do wymogów nowoczesnej rewii telewizyjnej, secesyjny budynek przedwojennego hotelu Graf Reden (wówczas Dom Kultury Huty Kościuszko), uzupełniony budynkiem współczesnym. Prace adaptacyjne spowodowały, że pierwsze realizacje Music-Hallu odbywały się na scenach obcych. Tak było do 1 stycznia 1985 roku. Data ta wyznacza narodziny Państwowego Teatru Rozrywki, który - jako swoisty spadkobierca Music-Hallu - został przejęty od Radiokomitetu przez Wydział Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.

W latach 2006-2007 kompleks budynków teatru został przebudowany i dostosowany do nowoczesnych potrzeb. Prace finansował Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego oraz Urząd Miasta Chorzowa, a oryginalna architektonicznie przebudowa została kilkakrotnie nagrodzona, m. in. NAGRODĄ MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO w kategorii MODERNIZACJA ROKU w 10. edycji konkursu „Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego 2009" oraz NAGRODAMI WOJEWODY ŚLĄSKIEGO - GRAND PRIX i „WNĘTRZE ROKU" w 15. edycji konkursu „Architektura Roku Województwa Śląskiego 2009". Rok później, w tym samym konkursie, NAGRODĘ „WNĘTRZE ROKU" otrzymał mieszczący się w budynku Teatru klub Jazz Cafe TRATATA.

Od początku istnienia bardzo wyraźnie określono linię programową. Dominowały widowiska muzyczne i musicale, uzupełnianie tytułami komediowymi i dramatycznymi. Ważne miejsce w repertuarze zajmowały prezentacje najciekawszych dokonań artystów z całej Polski. Ogromną popularnością cieszyły się na przykład przeniesienia koncertów galowych kolejnych wrocławskich Przeglądów Piosenki Aktorskiej, w których występowała cała plejada znakomitych aktorów. Na chorzowskiej scenie wystąpili m.in.: słynna włoska piosenkarka Milva, legendarny bard Bułat Okudżawa, niemiecka aktorka (urodzona w Chorzowie) Hanna Schygulla, wybitny tancerz Michaił Barysznikow i wielu innych. Ewa Demarczyk koncertowała wielokrotnie, a Krystyna Janda i Michał Bajor występują w „Rozrywce" regularnie do dziś. Chorzowscy widzowie od lat mają okazję obcować z wielkimi pozycjami teatru dramatycznego, przy okazji wizyt Narodowego Teatru Starego z Krakowa oraz scen stołecznych: Powszechnego, Polskiego, Współczesnego, Polonii i Teatru Studio. Teatr Rozrywki często gości spektakle z teatrów mniejszych, ale bardzo znanych z odważnych, nowatorskich pomysłów. Na chorzowskiej scenie gościły również takie znakomitości, jak ksiądz profesor Józef Tischner, Sławomir Mrożek, Krzysztof Penderecki, profesor Jerzy Buzek czy senator Kazimierz Kutz.
Oblicze artystyczne Teatru Rozrywki określa jednak przede wszystkim repertuar własny. Miały tu miejsce polskie prapremiery widowisk muzycznych i musicali:
- Dzisiaj wielki bal w Operze J. Tuwima,
Kat i błazen J. Wericha,
Czarodziej z krainy Oz H. Arlena, E. Y. Harburga i J. Kane?a,
Evita A. L. Webbera,
Pocałunek kobiety-pająka J. Kandera i F. Ebba,
The Rocky Horror Show R. O?Briena,
The Canterville Ghost J. Williamsa,
Dyzma - musical W. Młynarskiego i W. Korcza,
Przebudzenie wiosny R. Satera i D. Sheika,
Jekyll & Hyde F. Wildhorna i L. Bricusse?a,
Producenci M. Brooksa,
Our House T. Firtha i Madness,
Sweeney Todd S. Sondheima,
Położnice szpitala św. Zofii P. Demirskiego,
Gottland M. Szczygła,
Bierzcie i jedzcie P. Demirskiego.

Wielkim wydarzeniem artystycznym stał się swego czasu autorski spektakl Józefa Szajny pt.Ślady, z muzyką znakomitego śląskiego kompozytora, Aleksandra Lasonia, prezentowany na wielu festiwalach w kraju i za granicą. W uzupełnieniu dużych widowisk muzycznych, w repertuarze zawsze znajdowały się propozycje bardziej kameralne - niegdyś był to m.in. cykl przedstawień niemieckich ekspresjonistów (Heymann, Wiell, Tucholsky), później opowieść o oberiutach - rosyjskich awangardystach oraz Ptasiek wg W. Whartona, a dziś chociażbyHistoria filozofii po góralsku wg ks. prof. Józefa Tischnera, Dwa ukochania wg Williama Szekspira, spektakl złożony z piosenek Anny German pt. Człowieczy los, czy też przedstawienie satyryczno-muzyczne Złanocki, czyli bajki dla potłuczonych.

Ogromnym uznaniem publiczności cieszyły się i cieszą nadal światowe przeboje musicalowe, takie jak Opera za trzy groszeJesus Christ SuperstarCabaretCzłowiek z La Manchy czySkrzypek na dachu. W dwóch ostatnich tytułach wspaniałe kreacje stworzył Stanisław Ptak, przez kilkanaście ostatnich lat życia związany z „Rozrywką". Lista jego znakomitych ról w Chorzowie jest znacznie dłuższa, tym bardziej Jego odejście (30 czerwca 2002 r.) stało się dla Teatru Rozrywki bolesną stratą. Podobnie jak śmierć wybitnego reżysera Marcela Kochańczyka (15 lipca 2002 r.) - twórcy jedenastu wspaniałych inscenizacji muzycznych w Teatrze Rozrywki. 4 marca 2012 zmarła Agata Witkowska - aktorka i pomysłodawczyni unikatowego cyklu edukacyjnego SZKOŁA TEATRU. Wielkim ciosem dla zespołu i widzów „Rozrywki" było odejście jednego z najwybitniejszych aktorów regionu, Jacentego Jędrusika(25 czerwca 2013), który w Teatrze Rozrywki stworzył prawie pięćdziesiąt znakomitych ról, w tym wiele pierwszoplanowych.

Spektakle Teatru Rozrywki odnoszą sukcesy nie tylko na własnej scenie. Gościnne występy w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu, Bydgoszczy, Opolu, Olsztynie oraz wielu mniejszych ośrodkach na stałe weszły w kalendarium imprez Teatru. Na zaproszenie ośrodków polonijnych Teatr Rozrywki prezentował wielokroć swoje produkcje za granicą, m.in. Zbrodnię i karę w USA oraz Austrii, Ślady w Niemczech i na Łotwie, Księżniczkę Turandot na Łotwie, oraz inne tytuły - w Czechach, Niemczech i Chorwacji.

Wybitni twórcy i aktorzy - wielokrotnie uhonorowani Złotymi Maskami, nagrodami Prezydenta Chorzowa w dziedzinie kultury i innymi nagrodami środowiskowymi - dają świadectwo jakości prezentowanych tu przedstawień. Świadectwo to dają również: Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis" oraz Honorowe Obywatelstwo Miasta Chorzowa, przyznane Dyrektorowi Teatru Rozrywki, Dariuszowi Miłkowskiemu.


Teatr Rozrywki
ul. Konopnickiej 1   41-500 Chorzów
tel.: (+48) 323 461 930
fax.: (+48) 323 461 939
NIP: 627-001-18-44 REGON: 001238005
e-mail: sekretariat@teatr-rozrywki.pl
teatr-rozrywki.pl